HISTORIA

2004 rok...

Wojewódzki Lekkoatletyczny Klub Sportowy Wrocław został zarejestrowany 1 stycznia 2004 r. w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Jednakże korzenie klubu sięgają wiele lat wstecz. Inicjatorem i jednym z założycieli klubu jest Romuald Krupanek. To właśnie on jako pierwszy wraz z grupą zawodników, przeszedł ze swojego ówczesnego klubu do WLKS-u. Nazwa klubu nie jest przypadkowa. Celowo w nazwie umieszczono „wojewódzki” by mógł zrzeszać zawodników z całego Dolnego Śląska. Tak właśnie dołączyli do struktur klubowych zawodnicy Grzegorza Banaszka, którzy wcześniej reprezentowali Górnik Wałbrzych oraz Błękitni Osowa Sień. Podobnie było z zawodnikami Pawła Olszańskiego, którzy reprezentowali klub Echo Twardogóra.

2005 rok...

Pierwszy sezon nie należał do łatwych. Mimo, że klub nie dysponował dużym budżetem to wyniki były bardzo dobre. Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Spale to impreza gdzie WLKS dał o sobie znać. Dariusz Frużyński potwierdził, że zalicza się do czołówki krajowej, zdobywając brązowy medal na 600m. Dwa miesiące później swój kolejny medal dorzucił Adrian Danilewicz potwierdzając, że nie ma sobie równych na Mistrzostwach Polski Juniorów w biegu na przełaj – Police 2005. Na Mistrzostwach Europy zdobył dwa medale za sprawą Adriana Danilewicza podopiecznego Romualda Krupanka – brązowy medal indywidualnie na dystansie 1500m – oraz Patryka Baranowskiego podopiecznego Grzegorza Banaszka – brąz w sztafecie 4*400m. Dodatkowo klub zdobył kolejne medale na Mistrzostwach Polski Juniorów w Bydgoszczy, gdzie Patryk Baranowski i Adrian Danilewicz wywalczyli tytuły vice Mistrzów Polski. Długo nie trzeba było czekać na kolejny sukces. Kilka godzin później nasz klub w sztafecie 4*400m w składzie: Adrian Danilewicz, Patryk Baranowski, Dariusz Frużyński i Marcin Łukaszewski zdobył tytuł Mistrza Polski.

2006 rok...

Sezon 2006 to również pasmo wielu sukcesów zarówno trenerów jak i zawodników. Do najważniejszych warto zaliczyć brązowy medal na hali Dariusza Frużyńskiego na dystansie 800m. Natomiast na stadionie medali dołożyli Piotr Dąbrowski w biegu na 800m zdobywając srebrny medal na tym dystansie oraz Adrian Danilewicz w biegu na 800m i 1500m zdobywając dwukrotnie brązowe medale. Swoje sukcesy odnieśli na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Toruniu. Warto nadmienić, ze ich młodszy kolega Arkadiusz Ankiel dorzucił swój brązowy medal, który zdobył na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży na dystansie 2000m z przeszkodami

2007 rok...

Rok 2007 dla Wojewódzkiego Lekkoatletycznego Klubu Sportowego to czas pełen zmian. Zmian szczególnie w sferze kadrowej. Nastąpiła dosyć mocna wymiana zarówno Trenerów jak i zawodników. Na pewno dużym osłabieniem dla klubu, było odejście Adriana Danilewicza. Nasz etatowy multi-medalista Mistrzostw Polski, medalista Mistrzostw Europy, w związku z wcieleniem do wojskowej służby zawodowej, zmienił klub na WKS „Śląsk”. Do przejścia zawodnika doszło za porozumieniem stron i bez żadnych nieprzyjemnych ekscesów. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Wraz z odejściem Danilewicza, do klubu przychodzi troje nowych młodych ludzi. Jest to wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, finalistka Mistrzostw Europy Juniorów z Kowna 2005 r, Agnieszka Miernik.

Wraz z nią do klubu przebywają Aleksandra Dąbrowska z AZS-AWF Wrocław, młoda i rokująca nadzieje zawodniczka oraz Sylwia Górka z Sokoła Lubin, wielokrotna finalistka Mistrzostw Polski. Również do klubu i struktur trenerskich dołącza opiekun całej trójki Ś.P. Czesław Kołodyński. Jest to wybitny trener posiadający w swojej karierze wielu medalistów imprez międzynarodowych. Z taką ekipą nie trzeba było długo czekać na pierwsze sukcesy. Właśnie ten pierwszy z nich nadszedł już na Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów. Agnieszka Miernik dała do zrozumienia władzom klubu że się nie pomylili jeśli chodzi o sprowadzenie jej osoby, potwierdzając ten fakt zdobyciem tytułu Halowej Mistrzyni Polski Seniorów. Kolejne sukcesy przyszły już jak lawina. Najważniejsze z nich to srebro Piotra Dąbrowskiego i Patryka Baranowskiego Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w konkurencji 4×400 m.

2010 rok...

Kiedy większość czołowych zawodników z różnych przyczyn zaprzestała uprawiania sportu do klubu przyszła dobrze zapowiadająca się wieloboistka Izabela Mikołajczyk, trenowana przez Urszulę Włodarczyk i Marka Kubiszewskiego. WLKS zdobywa kolejne medale Mistrzostw Polski (złoto i srebro).

2011 rok...

Kolejne sukcesy Izabeli Mikołajczyk: brązowy medal Mistrzost Polski oraz 10 miejsce na Mistrzostwach Europy w Ostravie (7-bój). Mimo życiowego sukcesu, Mikołajczyk zmienia trenera i odchodzi do WKS Śląsk Wrocław. W klubie niestety nie ma już liczących sie zawodników…

Latem Paweł Olszański doprowadza do spotkania Romualda Krupanka z młodym, pełnym zapału Kamilem Kobiałka, który jest bezpośrednio po zakończeniu studiów i własnej kariery zawodniczej. Kobiałka szuka klubu dla paru adeptów, ma ciekawą wizję współpracy, która powoduje, że obie strony bezproblemowo się dogadują. Cel jest jeden: przeprowadzić skuteczny nabór we wrocławskich szkołach oraz odrodzić klub WLKS Wrocław…

2012 - 2013 rok...

Liczba zawodników zwiększa się w zawrotnym tempie. Duża grupa osób przebija się na arenie krajowej, zdobywając miejsca w finałach. Powstaje bardzo solidna podstawa piramidy złożona z młodzików i juniorów młodszych.